پرونده ویژه
معرفی کتاب

این اثر سال‌شمار زندگانی رادمرد الهی؛ مجدّد قرن، امام خمینی از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران است که برابر نگاشته‌ها، اسناد و خاطره‌ها ارائه شده است. در این سال‌شمار، در هر مقطعی نکته‌های مهم سیاسی و اجتماعی آن زمان در اختیار خواننده قرار می‌گیرد.

حمایت
جشنواره

 • امام در متن جامعه زندگی می كرد

  وقتی عموم مردم مسلمانند و اعتقاد به اصول اسلام دارند ، باید قوانینی كه در این حكومت تدوین می شود، اسلامی بوده و مخالفتی با اسلام نداشته باشد؛ البته این بدان معنا نیست كه تلقی كنیم باید موضوعات جدید و روز آمد را كه در زمان معاصر پدید می آیند، در اسلام باشد...

  ادامه مطلب ...
 • امام خمینی (ره) و معجزة انقلاب اسلامی

  در تبیین و و تفسیر حقیقت انقلاب امام خمینی(ره) باید گفت: با وقوع انقلاب اسلامی‌ در ایران دنیا شاهد رخداد یك معجزة عظیم الهی بود‌، و این واقعیتی است كه بارها پیر و مرادمان بر آن تأكید نمودند...

  ادامه مطلب ...
 • امام خمینى(ره) و جنبش هاى اسلامى معاصر

  اعداد نه تنها در زندگی مادی که در زندگی معنوی ما نیز حائز اهمیت فراوانند ، تعدا رکعات نماز ، تعداد تسبیحات اربعه ، تعداد تسبیحات حضرت فاطمه (س) و امثال اینها نشان می دهند که زندگی معنوی جدا از اعداد نیست ...

  ادامه مطلب ...
 • ۲۰ برش از زندگی حضرت روح​الله

  حدادی، محسن - سال ها قبل قرار بود؛ کتاب کوچکی به شکل مینی​مال​های مستندی از زندگی علمی - عملی امام روح الله رضوان الله تعالی علیه منتشر کنیم؛ تحقیق کار آغاز شد و نگارش هم به پایان رسید اما در مجموع کار به دلمان نچسبید!...

  ادامه مطلب ...
 • وظایف مردم و دولت اسلامی در اندیشه امام خمینی ره

  باید فكر این معنا كنید كه خدمت كنید به كشور، خدمت كنید به ملت كه بعد از خود شما مثل مرحوم رجایی، مردم، شهادت فعلی و عملی بدهند بر اینكه شما خوبید تا خدای تبارك در محضرش شما را قبول كند. ای دولت‏ها! فتح كشور مهم نیست، فتح قلوب مهم است...

  ادامه مطلب ...
برخی از واقعیت های اجتماعی به حدی نمایان و مشهود می باشند كه هیچ جایی برای تردید و ابهام و انكار باقی نمی گذارند و به سرعت و صراحت هر ناظر را به اذعان و اعتراف می رسانند. علت اصلی این وضوح و نمایانی و تایید قطعی دل و دیده درباره وقایع مزبور را باید تجلی عملی آنها دانست كه هرگز نمی توان واقعیت های به ظهور و بروز درآمده را نفی و انكار نمود و آنچه را كه چشم آن را مشاهده نموده و تصویر آن را به مغز ارسال داشته و به تایید رسانده است نفی كرد و در انكار نشست.

حضور گسترده و حماسه ساز توده های عظیم مردم محروم جامعه در مراحل مختلف و فراز و نشیب های گوناگون انقلاب شكوهمند اسلامی از جمله واقعیت های مشهود و انكارناپذیر می باشد به گونه ای كه نه تنها در داخل و از جانب دوستان و مشتاقان كه در میان دشمنان و بیگانگان و ناظران و تحلیلگران خارجی نیز به اعتراف های مكرر و همراه با تمجیدهای مستمر و اظهار اعجاب و شگفتی درآمده است.

رهبر كبیر انقلاب اسلامی و بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی ایران همواره از حضور پرشور و گسترده محرومان جامعه در نهضت اسلامی و مجاهدت و حماسه های مكرر آنان در به ثمر رساندن انقلاب و مقابله با توطئه های قدرت های استكباری و عوامل داخلی آنها سخن به میان آورد و به تجلیل از این فداكاری های وقفه ناپذیر پرداخت.

حضرت امام خمینی (ره) دقیقا به دلیل همین حضور و مبارزات توده های محروم جامعه در صحنه های انقلاب و نقش اساسی آنان در شكل گیری و پیروزی نهضت پس از استقرار نظام اسلامی به طور مكرر و در پیام ها و سخنان خود «حمایت از محرومان و مستضعفان» را به صورت یك «وظیفه» و «مسؤولیت» برای همه دولتمردان و كارگزاران حكومتی تبیین و تعیین نمود.

مواضع و دیدگاه های حضرت امام خمینی (ره) در حمایت از توده های محروم جامعه فقط به صورت اعلام به مسؤولان نظام و مشخص كردن وظیفه و مسؤولیت برای آنان خلاصه و محدود نشد بلكه حضرت امام این مواضع و سیاست های محوری را در طول دوران پیروزی و به طور مستمر در مناسبت های گوناگون مطرح و ترویج نمود به گونه ای می توان اذعان داشت كه حجم وسیعی از رهنمودهای این پیشوای بیدار و آگاه و ژرف نگر به حمایت های همه جانبه از محرومان و مستضعفان جامعه اختصاص یافته است.

اندیشه ها و دیدگاه های حضرت امام خمینی (ره) درباره جایگاه و نقش توده های زحمت كش و تهی دست جامعه در انقلاب و ضرورت حمایت مسؤولان از این افراد كه بیشترین تعداد از خانواده وسیع كشور اسلامی محسوب می شوند را در نمونه ها و مصداق های ذیل به تأمل می گذاریم:

1. حضرت امام خمینی (ره) زاغه نشینان و فقرزدگان را صاحبان اصلی كشور معرفی می كنند و معتقدند كه نهضت اسلامی را این اقشار به رشد و پیشرفت روزافزون درآوردند و هم اینان هستند كه سرمایه ها و پشتوانه های اصلی این مملكت به شمار می روند:

«مملكت مال این زاغه نشینان اطراف تهران است كه من خدا می داند برای اینها غصه می خورم و برای اینها تا حالا فكری نشده. مملكت مال اینهاست. نهضت را اینها پیش برده اند... ما مرهون اینها هستیم. ما زندگیمان را اینها اداره می كنند... كوخ نشین ها هستند كه موونه این مملكت و سرمایه این مملكتند نه آن كاخ نشین ها. خداوند این كوخ نشین ها را برای ما حفظ كند.»

2. حضرت امام خمینی (ره) به این بسنده و اكتفا نمی كنند كه مواضع خویش را درباره كوخ نشینان و اقشار محروم جامعه اعلام نمایند و آنان را عامل پیشبرد انقلاب اسلامی بدانند و صاحبان مملكت بنامند. بلكه با مطرح كردن این اصل كه «محرومیت زدایی عقیده و راه و رسم زندگی ماست» و «خدمت به مستضعفان از بزرگترین عبادات نزد خداست» همه دولتمردان را به تلاش مستمر برای رفع تنگناهای معیشتی مردم و زدودن آثار شوم و سیاه «فقر» از جامعه دعوت می كنند و ضمن این كه محرومان را «ولی نعمت» می نامند می فرمایند: «ما باید از ولی نعمت خودمان قدردانی كنیم و خدمت كنیم به او».

3. حضرت امام خمینی (ره) تامین رفاه نسبی و متعادل برای همه اقشار و توده های تهی دست و در تنگنای فقر قرار گرفته را لازم و ضروری می دانند و تحقق آن را آرمان و آرزوی ملت و دولت معرفی می كنند و ضمن توجه دادن به عمل دقیق برای ضرورت محقق گشتن این هدف بزرگ به شدت اعلام خطر می نمایند كه مبادا اصل حمایت از محرومان به حیطه عمل درنیاید و به جای آن حمایت از سرمایه داران به صورت اصل و ارزش مطرح گردد:

«همه آرمان و آرزوی ملت و دولت و مسؤولین كشور ماست كه روزی فقر و تهی دستی از جامعه ما رخت بربندد و مردم عزیز و صبور و غیرتمند كشور از «رفاه» در زندگی مادی و معنوی برخوردار باشند. خدا نیاورد آن روزی را كه سیاست ما و سیاست مسؤولین كشور ما پشت كردن به دفاع از محرومین و رو آوردن به حمایت از سرمایه دارها گردد و اغنیا و ثروتمندان از اعتبار و عنایت بیشتری برخوردار شوند. معاذ الله كه این با سیره و روش انبیا و امیرالمومنین و ائمه معصومین ـ علیهم السلام ـ سازگار نیست.»

4. حضرت امام خمینی (ره) علاوه بر این كه مسؤولان و دولتمردان و كارگزاران نظام اسلامی را به حمایت عملی از اقشار محروم و نیازمند جامعه موظف می نمایند علما و روحانیون را نیز مخاطب قرار داده و این گونه صریح و قاطع به جانبداری از محرومان و پافشاری بر این اصل در هر شرایط و خودداری از عدول از آن فرمان می دهند:

«آن چیزی كه روحانیون هرگز نباید از آن عدول كنند و نباید با تبلیغات دیگران از میدان به در روند حمایت از محرومین و پابرهنه هاست چرا كه هر كسی از آن عدول كند از عدالت اجتماعی اسلام عدول كرده است. ما باید تحت هر شرایطی خود را عهده دار این مسؤولیت بزرگ بدانیم و در تحقق آن اگر كوتاهی بنمائیم خیانت به اسلام و مسلمین كرده ایم.»

حضرت امام خمینی (ره) مسؤولیت و تلاش و فعالیت علمای اسلام را در حمایت از زاغه نشینان و تهی دستان جامعه دارای وسعت و گستردگی می دانند و آن را در سطحی كلان و بزرگ مطرح می كنند كه شامل مبارزه با ستمگران اقتصادی ـ یعنی سرمایه دارهای خون آشام و تروریست های اقتصادی و كسانی كه شریان های اصلی اقتصاد كشور را در دست می گیرند و با هر «اشاره» صاحب درآمدهای ثانیه ای و میلیاردی می شوند ـ می باشد:

«علمای اسلام موظفند با انحصارطلبی و استفاده های نامشروع ستمگران مبارزه كنند و نگذارند عده كثیری گرسنه و محروم باشند و در كنار آنها ستمگران غارتگر و حرامخوار در ناز و نعمت به سر ببرند.»

5. حضرت امام خمینی (ره) ضمن توصیه بر تداوم كوشش های مستمر برای صیانت و حفاظت از خط اصولی دفاع از محرومان و مستضعفان همه علما و روحانیون و دولتمردان و مدیران و كارگزاران را به ایجاد پیوند و ارتباط و تعامل و دوستی و مودت با محرومان و رجحان دادن این محاورات و ارتباطات بر معاشرات و تعاملات با افراد مرفه و متمكن موظف می نمایند:

«ما باید تمام تلاشمان را بنمائیم تا به هر صورتی كه ممكن است خط اصولی دفاع از مستضعفین را حفظ كنیم.»

«همه مدیران و كارگزاران و رهبران و روحانیون نظام و حكومت عدل موظفند كه با فقرا و مستمندان و پابرهنه ها بیشتر حشر و نشر و جلسه و مراوده و معارفه و رفاقت داشته باشند تا متمكنین و مرفهین.»

6. حضرت امام خمینی (ره) همه مسؤولان دلسوز و معتقد به حمایت های مادی و معنوی از توده های محروم جامعه را مخاطب قرار می دهند و به دقت و مراقبت های كافی و مستمر و بیداری ها و هوشیاری های مكرر برای جلوگیری از نفوذ سرمایه داران و زراندوزان در پیكره تشكیلات سیاسی و حكومتی به منظور به دست گرفتن مناصب كلیدی موظف می سازند كه آنان در صورت رخنه در این تشكیلات و تصاحب مقام و ریاست های مهم و بنیادی انقلاب را به بیراهه می افكنند و تمام حاصل مجاهدت های سخت روحانیت و مردم را از بین خواهند برد: «آنهایی كه در خانه های مجلل راحت و بی درد آرمیده اند و فارغ از همه رنج ها و مصیبت های جانفرسای ستون محكم انقلاب و پابرهنه های محروم تنها ناظر حوادث بوده اند و حتی از دور هم دستی بر آتش نگرفته اند نباید به مسؤولیت های كلیدی تكیه كنند كه اگر به آنجا راه پیدا كنند چه بسا انقلاب را یك شبه بفروشند و حاصل همه زحمات ملت را بر باد دهند.»

7. با توجه به این كه «مالكیت خصوصی» در اسلام محترم شمرده شده است و در عین حال نامحدود و لجام گسیخته و بدون ضابطه مندی های شرعی و قانونمندی های دولت اسلامی پذیرفته نیست و چنانچه از نظارت و كنترل و برنامه ریزی های صحیح مبتنی بر مقابله با «فساد اقتصادی» و برخورد با «مفسدان اقتصادی» خارج شود آفت و آسیب و زیان هایی می آفریند كه در نهایت موجب ضربه پذیری اقتصاد كشور و متضرر شدن اقشار محروم می شود حضرت امام خمینی (ره) مسؤولان برنامه ریز در امور اقتصادی را مخاطب قرار می دهند و این گونه به هوشیاری و دقت برای جلوگیری از خطرات ناشی از آزادی نامحدود «بخش خصوصی» فرامی خوانند:

«باید دقیقا توجه كنند كه آزادی بخش خصوصی به صورتی باشد تا هر چه بهتر بشود به نفع مردم محروم و مستضعف كار كرد نه چون گذشته تعدادی از خدا بی خبر در تمام امور تجاری و مالی سلطه پیدا كنند.»

حكومت و دولت اسلامی در هر عصر و زمان باید بر مواضع حضرت امام خمینی (ره) در مبارزه با فقر و دفاع از محرومان و رفع تنگناهای معیشتی مردم و ایجاد رفاه متعادل در زندگی افراد جامعه پای بفشرد و غفلت و تسامح از این وظیفه بزرگ را جایز و روا نداند.

حضور گسترده و حماسه ساز توده های عظیم مردم محروم جامعه در مراحل مختلف و فراز و نشیب های گوناگون انقلاب شكوهمند اسلامی از جمله واقعیت های مشهود و انكارناپذیر می باشد به گونه ای كه نه تنها در داخل و از جانب دوستان و مشتاقان كه در میان دشمنان و بیگانگان و ناظران و تحلیلگران خارجی نیز به اعتراف های مكرر و همراه با تمجیدهای مستمر و اظهار اعجاب و شگفتی در آمده است.

حضرت امام خمینی (ره) به این بسنده و اكتفا نمی كنند كه مواضع خویش را درباره كوخ نشینان و اقشار محروم جامعه اعلام نمایند و آنان را عامل پیشبرد انقلاب اسلامی بدانند و صاحبان مملكت بنامند بلكه با مطرح كردن این اصل كه «محرومیت زدایی عقیده و راه و رسم زندگی ماست» و «خدمت به مستضعفان از بزرگترین عبادات نزد خداست» همه دولتمردان را به تلاش مستمر برای رفع تنگناهای معیشتی مردم و زدودن آثار شوم و سیاه «فقر» از جامعه دعوت می كنند و ضمن این كه محرومان را «ولی نعمت» می نامند می فرمایند: «ما باید از ولی نعمت خودمان قدردانی كنیم و خدمت كنیم به او».

حضرت امام خمینی (ره) مسؤولیت و فعالیت های مبتنی بر حمایت از تهی دستان جامعه را دارای وسعت و گستردگی می دانند و آن را در سطحی كلان مطرح می كنند كه شامل مبارزه با ستمگران اقتصادی ـ یعنی سرمایه داران خون آشام و تروریست های اقتصادی و كسانی كه شریان های اصلی اقتصاد كشور را در دست می گیرند و با هر «اشاره» صاحب درآمدهای ثانیه ای و میلیاردی می شوند ـ می باشد.

حضرت امام خمینی (ره) همه مسؤولان دلسوز و معتقد به حمایت های مادی و معنوی از توده های محروم جامعه را مخاطب قرار می دهند و به دقت و مراقبت های كافی و مستمر و بیداری ها و هوشیاری های مكرر برای جلوگیری از نفوذ سرمایه داران و زراندوزان در پیكره تشكیلات سیاسی و حكومتی به منظور به دست گرفتن مناصب كلیدی موظف می سازند كه آنان در صورت رخنه در این تشكیلات و تصاحب مقام و ریاست های مهم و بنیادی انقلاب را به بیراهه می افكنند و تمام حاصل مجاهدت های سخت روحانیت و مردم را از بین خواهند برد.

«مالكیت خصوصی» به صورت نامحدود و لجام گسیخته و بدون ضابطه مندی های شرعی و قانونمندی های دولت اسلامی پذیرفته نیست و آسیب و زیان هایی می آفریند كه در نهایت موجب ضربه پذیری اقتصاد كشور و متضرر شدن اقشار محروم می شود و به همین دلیل حضرت امام خمینی (ره) هشدار می دهند: «باید دقیقا توجه كنند كه آزادی بخش خصوصی به صورتی باشد تا هرچه بهتر بشود به نفع مردم محروم و مستضعف كار كرد نه چون گذشته تعدادی از خدا بی خبر در تمام امور تجاری و مالی سلطه پیدا كنند.»

منبع : بنیان گذار جمهوری اسلامی ایراننوع مطلب : امام خمینی(ره)، 
برچسب ها : روح الله، ستون محكم انقلاب، انقلاب اسلامی، حمایت از محرومان، توده های زحمت كش،
دوشنبه 29 خرداد 1396


درباره وب

امام یک باور اصیل و ناب است در قلوب شیعیان عالم ، خط امام زوال نمی پذیرد چون ولایت زوال ناپذیر است . امام خمینی یک ستون و رکن رکین است در سلاسل وجودی شیعه ، خط امام زنده است چون باور ولایت فقیه زنده است .
نظرسنجی
به نظر شما به چه میزان محتاج اندیشه های امام هستیم ؟امکانات
آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :