تبلیغات
تفسیر آفتـاب - با امام در محضر قرآن
 
پرونده ویژه
معرفی کتاب

این اثر سال‌شمار زندگانی رادمرد الهی؛ مجدّد قرن، امام خمینی از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران است که برابر نگاشته‌ها، اسناد و خاطره‌ها ارائه شده است. در این سال‌شمار، در هر مقطعی نکته‌های مهم سیاسی و اجتماعی آن زمان در اختیار خواننده قرار می‌گیرد.

حمایت
جشنواره

 • امام در متن جامعه زندگی می كرد

  وقتی عموم مردم مسلمانند و اعتقاد به اصول اسلام دارند ، باید قوانینی كه در این حكومت تدوین می شود، اسلامی بوده و مخالفتی با اسلام نداشته باشد؛ البته این بدان معنا نیست كه تلقی كنیم باید موضوعات جدید و روز آمد را كه در زمان معاصر پدید می آیند، در اسلام باشد...

  ادامه مطلب ...
 • امام خمینی (ره) و معجزة انقلاب اسلامی

  در تبیین و و تفسیر حقیقت انقلاب امام خمینی(ره) باید گفت: با وقوع انقلاب اسلامی‌ در ایران دنیا شاهد رخداد یك معجزة عظیم الهی بود‌، و این واقعیتی است كه بارها پیر و مرادمان بر آن تأكید نمودند...

  ادامه مطلب ...
 • امام خمینى(ره) و جنبش هاى اسلامى معاصر

  اعداد نه تنها در زندگی مادی که در زندگی معنوی ما نیز حائز اهمیت فراوانند ، تعدا رکعات نماز ، تعداد تسبیحات اربعه ، تعداد تسبیحات حضرت فاطمه (س) و امثال اینها نشان می دهند که زندگی معنوی جدا از اعداد نیست ...

  ادامه مطلب ...
 • ۲۰ برش از زندگی حضرت روح​الله

  حدادی، محسن - سال ها قبل قرار بود؛ کتاب کوچکی به شکل مینی​مال​های مستندی از زندگی علمی - عملی امام روح الله رضوان الله تعالی علیه منتشر کنیم؛ تحقیق کار آغاز شد و نگارش هم به پایان رسید اما در مجموع کار به دلمان نچسبید!...

  ادامه مطلب ...
 • وظایف مردم و دولت اسلامی در اندیشه امام خمینی ره

  باید فكر این معنا كنید كه خدمت كنید به كشور، خدمت كنید به ملت كه بعد از خود شما مثل مرحوم رجایی، مردم، شهادت فعلی و عملی بدهند بر اینكه شما خوبید تا خدای تبارك در محضرش شما را قبول كند. ای دولت‏ها! فتح كشور مهم نیست، فتح قلوب مهم است...

  ادامه مطلب ...
قرآن كریم كه قانون اساسی مسلمانان است، از سوی خداوند، برای هدایت و سعادت انسان ها نازل گردید. «هدی للناس (1)، قرآن هدایت برای مردم است.»

این كتاب آسمانی از چنان قابلیت و ظرفیتی برخوردار است كه هر فرد به میزان فهم و درك و آمادگی خویش از آن بهره مند می شود و در این سرچشمه نور و هدایت قدم می گذارد و جرعه ای از آن چشمه سار پاك می نوشد و به هر میزان كه انسان بیشتر با نقش خود، مجاهدت و پیكار كرده و ظرف قلب خویش را پاكتر ساخته باشد و به خدای سبحان نزدیكتر شده باشد، زمینه بهره مندی و استفاده كاملتری را از فیض بیكران فراهم كرده است.

امام خمینی (ره) كه سال های طولانی به مبارزه با نفس خویش همت گماشت و مراحلی از سیر و سلوك را طی كرد و به معنای واقعی، عبدالهی گردید، ارتباط، انس و مراوده زیادی با قرآن كریم پیدا كرد و یكی از شیفتگان این كتاب انسان ساز شد و به واسطه این ارتباط دائمی با قرآن، بهره های فراوانی از این چشمه سار وحی به دست آورد. ایشان، كلام و عمل خویش را همواره با قرآن و دستورات آن هماهنگ می ساخت و در بیانات و رفتار بدان متمسك می شد. امام از قرآن درس قیام و مبارزه و سازش ناپذیری گرفت چنان كه قیام خویش را با استناد به آیه شریفه 46، سوره سبا «قل إنما اعظم بواحدة أن تقوموا لله مثنی و فرادی، ای رسول، بگو به امت كه من به یك سخن شما را پند می دهم و آن سخن این است كه شما خالص برای خدا، دو نفر دو نفر یا هر یك تنها، قیام كنید.» آغاز كرد (2).

با استشهاد به داستان قیام حضرت موسی در برابر فرعون و نیز حضرت پیامبر اسلام (ص) در برابر طاغوت ها و مشركین عصر خویش، اقدام به مبارزه علیه ظلم و فساد نمود و به پیروزی رسید.

امام خمینی (ره)، گرچه آثار مكتوب مستقلی درباره قرآن تالیف كردند ولی در آثار گوناگون و بیانات متعدد خود، اسراری از این كتاب الهی را آشكار ساخته و مطالب ارزنده و ارزشمندی را در ابعاد مختلف قرآن، برای شیفتگان و مشتاقان بیان نمودند كه در اینجا با استناد به برخی بیانات و مباحث ایشان در زمینه قرآن در 5 محور خواهیم پرداخت.

1. تلاوت قرآن
در روایات وارده از معصومین (ع)، برای خواندن و تلاوت قرآن توصیه ها و تاكیدات زیادی شده و فضایل و ثواب های فراوانی برای آن بیان شده است. امام صادق (ع) در روایتی، در اهمیت قرائت قرآن، چنین می فرمایند: «القرآن عبدالله الی خلقه، فقد نبغی للمرء المسلم أن ینظر فی عهده و أن یقرأ منه فی كل یوم خمسین آیة (3)، قرآن عهد خداوند است به سوی بندگان، همانا سزاوار است كه هر مسلمانی در هر روز به آن عهد نظر كند و از آن پنجاه آیه قرائت كند.»

امام خمینی (ره) كه اهمیت فوق العاده ای به قرائت قرآن و انس با آن می داد با عمل خویش مشوق دیگران در اهتمام نسبت به قرآن بود و آن را به عنوان یكی از برنامه های همیشگی خود قرار داده بود و از فرصت های گوناگون برای بهره مندی و انس بیشتر با قرآن استفاده می كرد. ایشان چنان مقید به خواندن قرآن بود كه هنگامی كه بعد از نماز ظهر و عصر برای ناهار می آمدند، اگر در این مدت كوتاه چند دقیقه ای فرصت پیدا می كرد قرآن را بر می داشتند و می خواندند كه گاهی این اوقات كمتر از دو دقیقه بود (4).

شیفتگی امام به قرآن چنان است كه خانم فاطمه طباطبایی همسر مرحوم حاج احمد آقا نقل می كند: «نجف كه بودیم آقا چشمشان ناراحت شده بود. دكتر آمد و چشم ایشان را دید و گفت: «شما چند روز قرآن نخوانید و استراحت كنید» امام یك دفعه خندیدند و گفتند: «دكتر من چشمم را برای قرآن خواندن می خواهم، چه فایده ای دارد اگر چشم داشته باشم و قرآن نخوانم. شما یك كاری بكنید كه من بتوانم قرآن را بخوانم.» (5)

این عشق و علاقه در ماه مبارك رمضان بیشتر می شد و به قرائت چندین جز در هر روز می رسید. امام خمینی (ره) در عین حال كه خود عنایت خاصی نسبت به خواندن قرآن داشت، سفارش ها و توصیه هایی را به همه طبقات و آحاد مردم به خصوص قشر تحصیل كرده حوزوی و دانشگاهی و بالاخص به جوانان مبنی بر انس و ارتباط با قرآن و تلاوت آن داشت:

«فرزندم، با قرآن، این بزرگ كتاب معرفت آشنا شو، اگرچه با قرائت آن و راهی از آن به سوی محبوب باز كن و تصور نكن كه قرائت بدون معرفت اثری ندارد كه این وسوسه شیطان است، آخر، این كتاب از طرف محبوب است برای تو و برای همه كس، و نامه محبوب، محبوب است اگرچه عاشق و محب مفاد آن را نداند و با این انگیزه حب محبوب كه كمال مطلوب است به سراغت آید و شاید دست گیرد.» (6)

2. تفكر در قرآن
یكی از امور لازم در باب قرآن این است كه انسان آیات الهی را با تدبر و تفكر قرائت كند. تدبر در قرآن، انسان را به حقایق و اسرار الهی رهنمون ساخته و مسیر تكامل و سعادت را پیش روی او قرار می دهد و ظلمت ها و تاریكی های در مسیر انسان را به نور هدایت و رستگاری مبدل می سازد و ایشان را به تقوای الهی می رساند: «و معلوم است كسی كه تفكر و تدبر در معانی قرآن كرد، در قلب آن اثر می كند و كم كم به مقام متقین رسد و اگر توفیق الهی شامل حالش شود، از آن مقام نیز بگذرد و هر یك از اعضا و جوارح و قوای آن آیه ای از آیات الهیه شود.» (7)

3. قرآن، كتاب انسان سازی
قرآن كریم چنان كه خود بدان تصریح كرده است، كتاب هدایت و راهنمایی طریق انسانیت و مربی نفوس و شفای بیماری های روحی و قلبی همچون ضلالت و گمراهی و تباهی است.

خداوند رحمن، به واسطه وسعت رحمت خود بربندگان، این كتاب شریف را از مقام قرب و قدس خویش نازل فرموده و به حسب تناسب عوالم تنزل داده تا به این عالم ظلمانی و تاریك طبیعت رسیده و در قالب الفاظ و صورت حروف درآمده تا انسان های گرفتار در زندان تاریك دنیا را نجات بخشد و آنها را از عالم حیوانیت و ضعف و نقص به اوج كمال و مقام انسانیت برساند. «مقصد قرآن، چنان چه خود آن صحیفه نورانیه فرماید، هدایت به سبل سلامت است و اخراج از همه مراتب ظلمات است به عالم نور و هدایت به طریق مستقیم است.» (8)

4. قرآن كتاب زندگی

امام خمینی (ره) به عنوان شخصیتی جامع و اندیشمند و متفكر اسلامی، تلاش های بسیاری را در جهت ترویج، تعمیق و اعتلای فرهنگ قرآن و تبیین احكام و دستورات آن و ایجاد زمینه های اجرای آموزه های این كتاب سرنوشت در جامعه اسلامی به كار بست و گام های عملی بلندی را در راستای خارج ساختن قرآن از مهجوریت و انزوا و نیز وارد نمودن آن در تمامی عرصه های زندگی برداشت.

با توجه به جامعیتی كه قرآن كریم دارد و دستورات اجتماعی حیات بخشی را به مسلمانان ارائه كرده است از جایگاه بس والایی نزد مسلمانان برخوردار است، ولی متاسفانه در عمل مورد توجه كامل قرار نمی گیرد. تعالیم سیاسی و اجتماعی قرآن به گونه ای است كه اگر مورد توجه و عنایت مردم به خصوص مسؤولان نظام جمهوری اسلامی قرار گیرد، بسیاری از مشكلات داخلی و خارجی كه امروزه با آن روبرو هستیم، رفع خواهد شد و نظام اسلامی از اقتدار و عظمت بیشتری در دنیا برخوردار خواهد شد.

«قرآن باید در تمامی شؤون زندگی ما حاضر باشد. قرآن وقتی می فرماید: «واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا» (9) می فرماید: «ولا تنازعوا فتفشلوا و تذهب ریحكم» (10)، اینطور احكام مترقی سیاسی كه اگر به آن عمل بشود سیادت عالم مال شماست. این قرآن را مهجور كردیم همه و اعتنا نكردیم به این مسائل. باید قرآن در همه شؤون وارد بشود. قرائت قرآن باید بشود. قرآن، ذكر همه باید در همه جا باشد. در همه شؤون انسانی اسلام باید قرآن وارد شود.» (11)

امام خمینی (ره) با تلاش های فراوان خود و به مقدار ممكن، قرآن را از مهجوریت و غربت بدر آورد و به صحنه اجتماع وارد كرد. حال در ادامه، این وظیفه ای همگانی به خصوص بر متولیان امر است كه با اهتمام جدی نسبت به قرآن و با عمل نمودن به دستورات سیاسی و اجتماعی قرآن كه حیات بخش و عزت آفرین است، هر چه بیشتر در راستای ترویج و اشاعه قرآن و فرهنگ آن و به صحنه آوردن قرآن تلاش و كوشش نمایند. در اسلام همه چیز برای مسلمین آورده است، همه چیز، قرآن در آن همه چیز است لكن مع الاسف ما استفاده از آن نكرده ایم و مسلمین مهجورش كردند یعنی استفاده ای كه باید از آن بكنند، نكردند. باید مردم را توجه داد. گرایش داد به اسلام و قرآن.» (12)

5. استقامت در دفاع از قرآن
از ابتدای نزول قرآن كریم تاكنون، برای حفظ اسلام و احكام نورانی قرآن، بزرگان بسیاری، فداكاری و ایثار كردند، گروهی به شهادت رسیدند و عده ای تحمل زندان و شكنجه كردند.

امیرالمومنین (ع) و شیعیان بزرگوار و فداكار ایشان كه جنگ های بزرگی را متحمل شدند و نیز قیام امام حسین (ع) علیه دشمنان اسلام، به منظور ترویج اسلام و تبلیغ قرآن بود.

اگر پس از پیروزی انقلاب اسلامی و حاكمیت نظام جمهوری اسلامی نیز طاغوت ها و ابرقدرت های ستمگر به جنگ و مقابله با ایران اسلامی آمدند و موانع و مشكلات بسیاری را در مسیر نظام قرار دادند و توطئه های گوناگونی را طراحی و اجرا كردند، همه به واسطه این است كه ملت مسلمان ایران به دنبال حاكمیت بخشیدن به قرآن و احكام و تعالیم انسان ساز و حركت آفرین این كتاب الهی و ترویج و نشر فرهنگ قرآن است.

«ما امروز مفتخریم كه می خواهیم مقاصد قرآن و سنت را پیاده كنیم، و اقشار مختلفه ما در این راه بزرگ سرنوشت ساز سر از پا نشناخته، جان و مال و عزیزان خود را نثار راه خدا می كنند.» (13)

امروزه نیز ملت مسلمان ایران و همچنین مسؤولان نظام اسلامی وظیفه دارند كه برای هر چه بیشتر حاكم ساختن قرآن در جامعه، صبر و استقامت نموده و از هیچ تلاش و فداكاری در این راه دریغ نورزند. «ما می خواهیم زنده باشیم و ما می خواهیم شرافت خودمان را حفظ كنیم و ما می خواهیم اسلام عزیز را كه همه چیز درش هست، استقلال درش هست، آزادی درش هست، شرافت درش هست، می خواهیم این را حفظش بكنیم و قرآن كریم را حفظ بكنیم. این ارزش دارد به اینكه ما همه مان هم از بین برویم، رفتیم. مگر ما از پیغمبر بالاتریم مگر ما از حسین بن علی بالاتر هستیم آنها همه چیزشان را دادند در راه هدفشان» (14)

پاورقی
1. انعام، آیه 91
2. ن.گ صحیفه امام، ج اول، ص 21 ـ تاریخی ترین سند مبارزاتی امام خمینی (ره) كه در تاریخ 1323،2،15 نوشته شده است.
3. اصول كافی، ج 2، ص 609، «كتاب فضل القرآن»، «باب فی قرائته»، حدیث 1
4. مرضیه حدیده چی، سرگذشت های ویژه از زندگی امام خمینی (ره)، ج 4
5. مجله حضور، ش 3
6. جلوه های رحمانی، ص 26
7. چهل حدیث، ص 500
8. آداب الصلاة، ص 203
9. «همگی به ریسمان الهی چنگ زنید و پراكنده نشوید»، آل عمران، آیه 103
10. «با هم نزاع نكنید كه سست و ضعیف می شوید و قدرت شما از بین می رود، انفال، آیه 47
11. صحیفه امام، ج 16، ص 38 ـ39
12. قرآن، كتاب هدایت، تبیان، دفتر سیزدهم، ص 221
13. وصیتنامه سیاسی الهی امام خمینی (ره)، صحیفه امام، ج 21، ص 379
14. صحیفه امام، ج 13، ص 383
منبع : پایگاه امام خمینی(ره)نوع مطلب : امام خمینی(ره)، 
برچسب ها : روح الله، قرآن، كتاب زندگی، انسان سازی، مبارزه با نفس،
یکشنبه 25 تیر 1396


درباره وب

امام یک باور اصیل و ناب است در قلوب شیعیان عالم ، خط امام زوال نمی پذیرد چون ولایت زوال ناپذیر است . امام خمینی یک ستون و رکن رکین است در سلاسل وجودی شیعه ، خط امام زنده است چون باور ولایت فقیه زنده است .
نظرسنجی
به نظر شما به چه میزان محتاج اندیشه های امام هستیم ؟امکانات
آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :