پرونده ویژه
معرفی کتاب

این اثر سال‌شمار زندگانی رادمرد الهی؛ مجدّد قرن، امام خمینی از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران است که برابر نگاشته‌ها، اسناد و خاطره‌ها ارائه شده است. در این سال‌شمار، در هر مقطعی نکته‌های مهم سیاسی و اجتماعی آن زمان در اختیار خواننده قرار می‌گیرد.

حمایت
جشنواره

 • امام در متن جامعه زندگی می كرد

  وقتی عموم مردم مسلمانند و اعتقاد به اصول اسلام دارند ، باید قوانینی كه در این حكومت تدوین می شود، اسلامی بوده و مخالفتی با اسلام نداشته باشد؛ البته این بدان معنا نیست كه تلقی كنیم باید موضوعات جدید و روز آمد را كه در زمان معاصر پدید می آیند، در اسلام باشد...

  ادامه مطلب ...
 • امام خمینی (ره) و معجزة انقلاب اسلامی

  در تبیین و و تفسیر حقیقت انقلاب امام خمینی(ره) باید گفت: با وقوع انقلاب اسلامی‌ در ایران دنیا شاهد رخداد یك معجزة عظیم الهی بود‌، و این واقعیتی است كه بارها پیر و مرادمان بر آن تأكید نمودند...

  ادامه مطلب ...
 • امام خمینى(ره) و جنبش هاى اسلامى معاصر

  اعداد نه تنها در زندگی مادی که در زندگی معنوی ما نیز حائز اهمیت فراوانند ، تعدا رکعات نماز ، تعداد تسبیحات اربعه ، تعداد تسبیحات حضرت فاطمه (س) و امثال اینها نشان می دهند که زندگی معنوی جدا از اعداد نیست ...

  ادامه مطلب ...
 • ۲۰ برش از زندگی حضرت روح​الله

  حدادی، محسن - سال ها قبل قرار بود؛ کتاب کوچکی به شکل مینی​مال​های مستندی از زندگی علمی - عملی امام روح الله رضوان الله تعالی علیه منتشر کنیم؛ تحقیق کار آغاز شد و نگارش هم به پایان رسید اما در مجموع کار به دلمان نچسبید!...

  ادامه مطلب ...
 • وظایف مردم و دولت اسلامی در اندیشه امام خمینی ره

  باید فكر این معنا كنید كه خدمت كنید به كشور، خدمت كنید به ملت كه بعد از خود شما مثل مرحوم رجایی، مردم، شهادت فعلی و عملی بدهند بر اینكه شما خوبید تا خدای تبارك در محضرش شما را قبول كند. ای دولت‏ها! فتح كشور مهم نیست، فتح قلوب مهم است...

  ادامه مطلب ...
هدف ادیان الهی برپا داشتن عدالت و تربیت انسان های صالح و مومن است. بر این اساس پیامبران برای ترویج دین و معنویت و گسترش حق و حقیقت و ساختن جامعه ای به دور از ظلم و ستم و تجاوز و جنایت از هیچ كوشش و تلاشی دریغ نكردند. با توجه به اینكه رسالت و اهداف پیامبران با منافع مستكبران، طاغوت ها و زورمداران در تضاد و تعارض آشكار بوده و از سویی به واسطه خوی استكباری مستكبران آنها، همواره خود را برتر از دیگران حتی فرستادگان حق می پنداشتند همواره در برابر آنها ایستادگی و مقاومت نموده و از هیچ ظلم و تعدی و جنایت و فسادی فروگذار نكردند تا به اهداف نامشروع و تمایلات نفسانی و خواسته های ناحق خود نائل گردند.

قرآن كریم، ایستادگی و تكبرورزی مستكبران و خودخواهان در برابر پیامبران را این چنین بیان می كند: «ولقد اتینا موسی الكتاب و قفینا من بعده بالرسل و اتینا عیسی بن مریم البینات و ایدناه بروح القدس افكلما جاءكم رسول بما لاتهوی انفسكم استكبرتم ففریقا كذبتم و فریقا تقتلون، (1) ما به موسی كتاب (تورات) دادیم، و بعد از او، پیامبرانی پشت سر هم فرستادیم; و به عیسی بن مریم دلایل روشن دادیم; و او را به وسیله روح القدس تائید كردیم آیا چنین نیست كه در هر زمان چیزی برخلاف هوای نفس شما آورده، در برابر او تكبر كردید (و از ایمان آوردن به او خودداری نمودید); پس عده ای را تكذیب كرده و جمعی را به قتل رسانید.»

شركت پیامبر اسلام در بیش از هفتاد جنگ كوچك و بزرگ در دوران 23 ساله رسالت خویش كه در واقع بسیاری از آنها برایشان تحمیل شد، تماما به مفهوم ایستادگی در برابر مستكبران و قدرتمداران و زورمداران و جائران بوده است، چرا كه مستكبران جهان فقط خود را دیده و برای خویش ارزش قایل بوده و امتیازات ویژه ای را برای خود در برابر دیگران قایل هستند و انتظار دارند كه همگان، در برابر آنها تسلیم و مطیع باشند.

امام صادق (ع) در روایتی، مستكبران را چنین معرفی می فرماید: «و من ذهب یری ان له علی الاخر فضلا فهو من المستكبرین؛ كسی كه برای خود بر دیگری امتیاز قایل است، از مستكبران است.»

با نگاهی به تاریخ بشریت، این حقیقت خود را به خوبی نشان می دهد كه همواره مستكبران، طاغوت ها و ابرقدرت ها، به منظور دستیابی به منافع و اهداف سودجویانه خویش، اقدام به هر نوع جنایت، ظلم و تجاوز و غارت نموده و در این راه، هیچ چیز حتی جان و ناموس انسان های مظلوم و بی دفاع برای آنها ارزش نداشته است.

امام خمینی(ره) در بیاناتی می فرماید: «از اول عالم تا حالا از این قدرت های جابر هرچه به مردم رسیده است، از این حب اشتهار، ریاست، حب مقام و از اینها بوده است. الان هم كه ما در یك وضعی باقی هستیم در دنیا كه همه می دانید دنیا الان چه خبر است و بر بلاد مسلمان ها چه می گذرد و بر كشورهای مظلوم چه ظلم ها واقع می شود، اساس همه اینها حب مسند و ریاست است. حب قدرت است كه آمریكا را وادار می كند كه این جنایت هایی كه در طول تاریخ بی سابقه است، انجام دهد.» (3)

هرچند همواره، مستكبران، خود را به عنوان خیرخواه و مصلح معرفی كرده و اهدافی همچون برقراری صلح و امنیت و حقوق انسان ها و آزادی را مطرح می كنند ولی هیچگاه كوچكترین و كمترین تلاشی را در جهت منافع ملت های مظلوم انجام نداده اند و تمامی هم و غم آنان سودجویی، قدرت طلبی و تسلط یافتن بر منابع و سرمایه های جهان است.

در حال حاضر در راس مستكبران جهان، آمریكای جنایتكار و ستم پیشه قرار دارد كه امنیت و آسایش و صلح را در جهان بهم زده است و هر روز به بهانه های واهی به یكی از كشورهای اسلامی نیرو و انواع تجهیزات و تسلیحات نظامی گسیل داده و یا آنان را تهدید می نماید و به بهانه های واهی برقراری دموكراسی، آزادی، صلح، امنیت، مبارزه با تروریسم و تشكیل حكومت های مردمی در كشورها، دست به هر جنایت بی شرمانه و وقیحانه ای می زند و حتی از تخریب اماكن مقدس مسلمانان نیز ابایی ندارد. اگر آمریكا اهداف خیرخواهانه و برقراری صلح و آرامش و امنیت برای مردم دارد، چرا مردم عراق امروزه در معرض این همه قتل و غارت و جنایت و شكنجه و هتك حرمت نسبت به مردم، زنان و دختران قرار دارند.

امام خمینی (ره) در وصیتنامه سیاسی ـ الهی خود ضمن اشاره به جنایات دشمنان اسلام می فرماید: «ملت های اسلامی و مستضعفان جهان مفتخرند به اینكه دشمنان آنان كه دشمنان خدای بزرگ و قرآن كریم و اسلام عزیزند، درندگانی هستند كه از هیچ جنایت و خیانتی برای مقاصد شوم جنایتكارانه خود دست نمی كشند و برای رسیدن به ریاست و مطامع پست خود دوست و دشمن را نمی شناسند و در راس آنان آمریكا این تروریست بالذات دولتی است كه سرتاسر جهان را به آتش كشیده و هم پیمان او صهیونیست جهانی است كه برای رسیدن به مطامع خود جنایاتی مرتكب می شود كه قلم ها از نوشتن و زبان ها از گفتن آن شرم دارند; و خیال ابلهانه «اسرائیل بزرگ»! آنان را به هر جنایتی می كشاند.» (4)

آمریكا چگونه ادعای اهداف خیرخواهانه و دفاع از حقوق بشر و برقراری صلح و امنیت را در جهان مطرح می كند، در حالی كه با مجوز او و از سوی ماموران و سربازانش، شكنجه های شرم آور در زندان های عراق و نیز توسط صهیونیست ها در اسرائیل صورت می گیرد.

آیا كشتار مردم مظلوم عراق و فلسطین و كشورهای دیگر، امنیت و صلح برای این ملت هاست چه كسی دست جنایتكاران صهیونیستی را در كشتار مردم بی دفاع فلسطین باز گذاشته است آیا آمریكا كه خود مجسمه جنایت و درندگی و سبعیت در جهان است، قطعنامه های سازمان ملل علیه اسرائیل را وتو نمی كند پس چگونه است كه مدعی از بین بردن حكومت های غیر مردمی و آزاد ساختن مردم است.

البته سكوت وبی تفاوتی سران كشورهای اسلامی نیز نقش بسیار بزرگی در جنایات و تجاوزگری مستكبران و ابرقدرت ها دارد. آنان، مسوولیت بزرگی در قبال مظلومان و مسلمانان جهان دارند. امام خمینی (ره) با احساس مسوولیت شدید نسبت به مسلمانان جهان و با سوز دل مسلمانان و دولت های اسلامی را مورد خطاب قرار داده، می فرماید: «یاللمسلمین! ای مسلمان های جهان! ای دولت های اسلامی! ای ملت های مسلمان جهان! به داد اسلام برسید، به داد مظلومینی كه در فشار قدرت های بزرگ هستند برسید، به داد این بچه های كوچكی كه مادرها و پدرهای خودشان را از دست داده اند، برسید، به داد ملت های خودتان برسید، ای مسلمان های جهان! قدرت های بزرگ دارند با حیله گری هایی كه دارند و با تبلیغاتی كه دارند و با كسانی كه وابسته به آنهاست، در داخل كشورهای اسلامی بر همه چیز اسلام سلطه پیدا می كنند، پیدا كرده اند. » (5)

ضعف و سستی مسلمانان جهان است كه این چنین آمریكا و سرسپردگان آنها را در ظلم و ستم و جنایت باز كرده است: اگر مسلمانان جهان از خواب برخیزند و با یاری خداوند دست اتحاد ایمانی به هم دهند، هیچ قدرتی نمی تواند آنها را تهدید كند.» (6)

بنابراین «مسلمین باید خودشان فكری» بكنند، بیدار بشوند والا اینها چاقوكش بین المللی هستند و نمی گذارند دنیا آرام باشد.» (7)

بدین ترتیب امروزه كشورهای اسلامی و مردم مسلمان جهان همچون عراق و فلسطین، تاوان غفلت و بی توجهی و یا احیانا تغافل دولت ها و ملت های مسلمان و به خصوص علما و اندیشمندان را می پردازند. چرا كه اگر از خواب غفلت بیدار شده و هویت خویش را باز یابند و به قدرت و عظمت خویش واقف گردند و متحد و منسجم گرد هم آیند هم از ظلم و ستم جنایتكاران در امان خواهند ماند و هم جلوی سوء استفاده ابرقدرت ها و مستكبران را از منابع غنی و حیاتی كشورهای خود را خواهند گرفت و در نتیجه در كمال امنیت و آسایش زندگی خواهند كرد.

دولت های ما، ملت های اسلامی چه وقت می خواهند چشم هایشان را باز كنند، آیا نمی فهمند، باید توجه كنند به مسائل كه ببینند بدبختی مسلمین از كجا شروع می شود و چه هست آن دردی كه مسلمین را اینطور كرده كه خزائن آنها را می برند و خودشان روی خزائن خودشان گرسنگی می خورند. این نفت به این سرشاری را بردند و ملت ما گرسنه مانده است و همه جا همین طور، آیا مسلمین و خصوصا حكومت های اسلامی چه وقت می خواهند بیدار بشوند و چه وقتی می خواهند اغراض شخصیه خودشان و آمال شخصی خودشان را كنار بگذارند و برای ملت ها خدمت بكنند.»

ابراهیم امیری

پاورقی :
1. بقره، آیه 87
2. تفسیر نورالثقلین، ج 3، ص 48
3. تبیان، دفتر بیست و چهارم، ص 46 ـ 47
4. صحیفه امام، ج 21، ص 398
5. همان، ج 16، ص 35 ـ 36
6. تبیان، دفتر نوزدهم، ص 12
7. همان، ص 13
8. همان، ص 10
منبع : سایت روح اللهنوع مطلب : امام خمینی(ره)، 
برچسب ها : روح الله، ادیان الهی، پایداری، مستكبران، صلح و امنیت، مسلمین،
شنبه 7 مرداد 1396


درباره وب

امام یک باور اصیل و ناب است در قلوب شیعیان عالم ، خط امام زوال نمی پذیرد چون ولایت زوال ناپذیر است . امام خمینی یک ستون و رکن رکین است در سلاسل وجودی شیعه ، خط امام زنده است چون باور ولایت فقیه زنده است .
نظرسنجی
به نظر شما به چه میزان محتاج اندیشه های امام هستیم ؟امکانات
آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :